Komisja Taboru Tramwajowego IGKM

W dniach 15- 16 czerwca 2023 odbyła się Komisja Taboru Tramwajowego IGKM. Tym razem gościliśmy w Grudziądzu gdzie mieliśmy okazję rozmawiać na temat programów polityki spójności Unii Europejskiej w nowym okresie programowania 2021 – 2027. Szeroko omawiane były również zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa.

  • MZK Bydgoszcz sp. z o.o. – prezentacja na temat wybranych aspektów bezpieczeństwa w komunikacji tramwajowej,
  • MMR Group Polska sp z o.o. prezentowała rozwiązania technologiczne w zakresie ostrzegania przed kolizją,
  • KRAUSE sp z o.o. – poprawa bezpieczeństwa podczas prac serwisowych przy obsłudze pojazdów szynowych,

Zagadnienia dotyczące procesu eksploatacji pojazdów szynowych prezentowali przedstawiciele firm:

  • SAATZ – zarządzanie serwisem i obsługą tramwajów, prezentacja systemu GREY FOX,
  • MZK Grudziądz – tramwaje w Grudziądzu, eksploatacja i inwestycje,

Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia oraz prezentacje produktów firm:

  • PIXEL – nowoczesne systemy komunikacji w transporcie,
  • MODERTRANS – prezentacja produktów oraz możliwości technicznych firmy,
  • COPMA POLSKA – prezentacja dwudrogowego dźwigu ratunkowego do unoszenia tramwajów i pojazdów do obsługi infrastruktury tramwajowej.

tn igkm061

tn igkm062

tn igkm063

tn igkm064

tn igkm065

tn igkm066

Wizyta studyjna PESA

W dniu 12 czerwca 2023 miała miejsce wizyta studyjna u producenta pojazdów szynowych PESA S.A. Wizyta dotyczyła weryfikacji trwających prac związanych z budową 10 szt. tramwajów które miasto ma otrzymać jeszcze w tym roku. Komisja składająca się z przedstawicieli ZDMiKP oraz MZK weryfikowała postępy w procesie budowy konstrukcji członów tramwaju, prac zabudowy wnętrza pojazdów oraz klejenia poszycia i lakierowania tramwaju. Poniżej przedstawiamy foto relacje z wizyty.

tn pesa1

tn pesa2

tn pesa3

tn pesa4

tn pesa5

tn pesa6

PREZENTACJA SYSTEMU DPK

Trwają kolejne wizyty dostawców oprogramowania do sprawnego zarządzania transportem miejskim. W dniu 18 maja gościliśmy firmę DPK System z Krakowa, jest to Polska firma posiadająca wdrożenia na całym świecie. Prezentowany system informatyczny Trans ERP został zaprojektowany i wykonany jako dedykowane rozwiązanie wspomagające zarządzanie Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej. Dzięki modułowi optymalizacji z zastosowaniu sztucznej inteligencji posiadanie w zasobach spółki systemu tej klasy pozwoliłoby w przyszłości na pełne wykorzystanie zasobów ludzkich, czasu pracy, taboru i materiałów eksploatacyjnych.

tn dpk1

tn dpk2

tn dpk3

tn dpk4

tn dpk5

KONFERENCJA NOWOCZESNE TECHNOLOGIE DLA TRAMWAJÓW

W Bydgoszczy Trwa III Konferencja pod nazwą Nowoczesne Technologie dla Tramwajów organizowana przez Polską Izbę Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.

W trakcie konferencji omawiane są zagadnienia dotyczące obszarów IT ale również napraw i remontów taboru tramwajowego. Jest to niezwykła okazja do wymiany doświadczeń w zakresie utrzymania taboru tramwajowego.

Referat prezentowany przez MZK dotyczył: Bezpieczeństwa w przewozach tramwajowych, w trakcie którego poruszona została problematyka korzystania z telefonów komórkowych wśród prowadzących pojazdy, szczególnie dotyczy to grupy młodych kierowców i motorniczych i jest zjawiskiem globalnym z którym borykają się operatorzy w całym kraju. W Czwartek 18 maja przewidziane są warsztaty zorganizowane przez HARTING Polska sp. z o.o. i PIXEL Sp. z o.o.


tn konf tech 2

tn konf tech 1

tn konf tech 3

tn konf tech 4

KOMISJA TOROWA IGKM

W dniach 10-11 maja 2023r we Wrocławiu odbyła się Komisja Torowa IGKM, przy współudziale MPK Wrocław. W obradach Komisji wzięła rekordowa liczba ponad dwustu uczestników. Program obejmował omówienie „TORYwolucji” – stanu infrastruktury i inwestycji przeprowadzonych w latach 2020-2023, program odmienił stan torowiska i faktycznie okazał się rewolucją. W 2019 roku na terenie Wrocławia zanotowano 118 wykolejeń, natomiast w 2022r liczba spadła do poziomu 29 zdarzeń. Przedstawione zostały „Wzorce oraz Standardy” dot. infrastruktury transportu zbiorowego. Ciekawych tematów poruszanych na Komisji było zacznie więcej. Komisja Torowa IGKM to również prezentacja najnowszego sprzętu oraz materiałów wykorzystywanych przy budowie oraz utrzymaniu infrastruktury tramwajowej. Uczestnikom zaprezentowany został nowo wykonany odcinek torowiska TAT (Trasa Autobusow – Tramwajowa) w ciągu ulicy Popowickiej. Uczestnicy Komisji mogli się przyjrzeć zamontowanemu przyrządowi wyrównawczemu, który pracuje w dwóch płaszczyznach, przyrząd wykonała bydgoska firma Vossloh Cogifer. Wizytacja obejmowała również modernizowaną Zajezdnie Borek. Dzięki uprzejmości MPK Wrocław został zaprezentowany zabytkowy tabor tramwajowy. Ciekawym projektem okazał się zabytkowy wagon polewaczka do oprysków, która jest modernizowana na polewaczkę do wody celem utrzymania zielonego torowiska. Uczestnicy obrad poruszali się po Wrocławiu pięknie odrestaurowanym zabytkowym tramwajem Konstal 102Na.

https://www.youtube.com/watch?v=iGLVfKf6uHo


tn igkm 1

tn igkm 2

tn igkm 3

tn igkm 4

tn igkm 5

tn igkm 6

tn igkm 7

tn igkm 8

tn igkm 9

tn igkm 10