DZIEŃ KIEROWCY

Z okazji dnia kierowcy międzynarodowego przypadającego w tym roku 12 maja Zarząd, Dyrekcja oraz Pracownicy składają kierowcom najlepsze życzenia z okazji dzisiejszego święta.

Trudem tej pracy jest jej zmianowość. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że kierowcy często wstają do pracy w środku nocy aby pierwsze autobusy były dostępne zgodnie z rozkładem jazdy, a ostatnie autobusy zjeżdżają na zajezdnie około północy. Kierowcy często pracują w stresie będąc czujnym na dynamicznie zmieniającą się sytuację na drogach pamiętając jednocześnie o realizacji rozkładu jazdy.

O trudach tej pracy pamiętajmy codziennie.


dzien kierowcy

MERCEDES ECITARO

W Poniedziałek 8 Maja gościliśmy przejazdem na terenie zajezdni Mercedes eCitaro. W dobie elektromobilności i obowiązków z niej wynikających, autobusy elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Prezentowany autobus jest dowodem zaangażowania inżynierów w dbałość o Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. Autobus ten jest wyposażony w:

  • system awaryjnego hamowania (inteligentne wspomaganie hamowania) - zamontowany na autobusie - system wykrywa zagrożenie ewentualnej kolizji, zmniejsza prędkość pojazdu (bądź hamuje do zatrzymania), zmniejszając bądź zapobiegając skutkom ewentualnej kolizji (w celu ochrony stojących pasażerów system skalibrowany tak, aby siła hamowania zapobiegała zbyt gwałtownemu hamowaniu).

  • asystenta skrętu (w który mercedes wyposaża swoje samochody ciężarowe oraz autobusy), system ten znacznie zwiększa bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg, zwłaszcza w miastach, ponieważ pomaga kierowcy odpowiednio wcześnie rozpoznać krytyczne sytuacje podczas wykonywania manewru skrętu. System działa wieloetapowo. W pierwszym etapie informuje kierowcę, a w drugim wysyła mu dodatkowo ostrzeżenie. Jeśli poruszający się obiekt znajduje się w bocznej strefie monitorowanej, (trójkąt usytuowany w słupku bocznym po stronie pasażera) świeci się na kolor żółty. Intuicyjnie zwraca to uwagę kierowcy na sytuację obok pojazdu. Ponadto na wyświetlaczu centralnym pojawi się komunikat ostrzegawczy. Jeśli kierowca rozpocznie lub będzie kontynuował czynność, która może prowadzić do kolizji, emitowane jest dodatkowe ostrzeżenie. Dioda LED zacznie migać na czerwono mocniejszym światłem, po czym przejdzie w tryb ciągły. Sygnał uzupełniony będzie dodatkowym ostrzeżeniem w formie wibracji w fotelu kierowcy. Asystent skrętu ostrzega ponadto przed nieruchomymi przeszkodami znajdującymi się w polu skrętu autobusu i może przejąć dodatkowo zadanie asystenta zmiany pasa ruchu, pracując przy tym z taką samą kaskadą ostrzeżeń.


autobus e 1

autobus e 2

autobus e 7

autobus e 9

autobus e 22

autobus e 24

autobus e 100

GOŚĆ NA ZAJEZDNI TRAMWAJOWEJ

W dniu wczorajszym mieliśmy okazję gościć na zajezdni tramwajowej Wiktora Przyjemskiego, zawodnika i zarazem wychowanka naszego bydgoskiego klubu żużlowego Abramczyk Polonii Bydgoszcz wraz z trenerem Jackiem Woźniakiem. Była krótka prezentacja tramwaju od środka, omówienie budowy i zasady działania, przybliżenie pracy motorniczego, zapoznanie z zapleczem technicznym zajezdni. Cieszy nas zainteresowanie młodzieży komunikacją miejską. Komunikacja w ostatnim czasie staje się coraz bardziej nowoczesna zachęcamy młodzież do podjęcia pracy w MZK.

Była to także okazja aby dowiedzieć się kilku ciekawostek z "podwórka" żużlowego i wykonanie pamiątkowych zdjęć gdyż w MZK jest duża rzesza wiernych fanów i kibiców żużla. Dziękujemy za wizytę i życzymy wielu sukcesów indywidualnych jak również drużynowych!


wizyta2

wizyta5

wizyta1

V Kongres Organizatorów i Operatorów Publicznego Transportu Miejskiego

W Warszawie trwa V kongres organizowany przez #IGKM. Rozmawiamy na temat kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz sposobów finansowania nowych mobilności. W panelu dyskusyjnym przewidziane są m.in. następujące tematy:

  • Infrastruktura OZE na zajezdniach @mpklomza
  • Modelowanie oferty przewozowej w okresie niedoborów budżetowych
  • System wynagradzania w kontekście wzrostu wakatów wśród kierowców REFUNDA
  • Wdrożenia techniczne mające wpływ na ograniczenie zużycia energii elektrycznej w tramwajach @mpkkrakowsa
  • Strategia taborowa w Tramwajach Szczecińskich @tramwajeszczecinskie

W programie kongresu przewidziana jest również prezentacja autobusu elektrycznego klasy mini #OTOKAR

kongres tn 01

kongres tn 02

kongres tn 03

kongres tn 04

kongres tn 05

Współpraca z Politechniką Bydgoską

Ścisła współpraca przemysłu z nauką jest gwarancją rozwoju, dlatego też w dniu 05 kwietnia 2023 została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Miejskimi Zakładami Komunikacyjnymi w Bydgoszczy 🚌 🚋 a Politechniką Bydgoską 🧑‍🎓. Niniejsza umowa dotyczy współpracy w zakresie możliwości prowadzenia prac naukowo - badawczych, analitycznych oraz poszukiwania rozwiązań innowacyjnych. Podpisanie umowy z JM Rektorem prof. dr. hab. inż. Markiem Adamskim nastąpiło w obecności prorektora ds. rozwoju dr. hab. inż. Szymona Różańskiego oraz dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej dr. hab. inż. Piotra Aleksandrowicza. W trakcie spotkania poruszono obszary wspólnych działań pozwalających na optymalizację procesów realizowanych w MZK jak również wykorzystaniu naszego potencjału w zakresie realizowanych prac badawczo rozwojowych.

pbs01

pbs02

pbs03

pbs04

pbs05

pbs06

pbs07